Hamvadó cigarettavég
Mind tudjuk, hogy a dohányzás káros. De azzal is tisztában vagyunk-e, hogy milyen veszélyeket rejt az anyaméhben növekvő magzatra ez a káros szenvedély?
A cigarettafüst olyan anyagokat tartalmaz, amelyek rendkívül károsak mind a kismamára, mind pedig a babára nézve. A cigarettafüst káros összetevői áthatolnak az anya véréből a méhlepénybe, majd a baba keringésébe. A bejutott vegyi anyagok csökkentik a magzat oxigénellátását.
Egy dohányzó kismama méhében fejlődő magzat nagyobb eséllyel válik koraszülötté, vagy rendkívül kis súllyal, fejletlenül születhet. Nagy a kockázata annak, hogy a baba még azelőtt megszületik, hogy tüdeje megfelelően kifejlődhetett volna. Ezen kívül sajnos további lehetséges következményekkel is számolnia kell a várandósan cigarettázó hölgyeknek.
Mik a kockázatai a dohányzásnak?
- születési rendellenességek
- vetélés
- méhlepény problémák
- koraszülés
- alacsony testsúly
- viselkedési zavarok a babánál
- halvaszületés
- SIDS (bölcsőhalál) fokozott esélye
Tudtad ezt?
Nem csak az káros a magzatra, ha a kismama dohányzik, hanem ha ún. passzív dohányos, vagyis valaki más cigarettázik a környezetében, ő pedig beszívja a füstöt.
Ha az anya a terhesség alatt is él e káros szenvedéllyel, akkor a vetélés esélye 33%-kal (!) nagyobb, mint egy nemdohányzó kismamánál.
A dohány más formában történő bejuttatása – pl. szivar, pipa - a szervezetbe ugyanannyira káros, mintha cigarettázna a kismama.
A dohányzás hatással van az étvágyra. Ha a kismama kevesebbet eszik a szükségesnél, a magzat nem tud megfelelően fejlődni.
Azt hiszem, mindezt még olvasni is szörnyű. Így hát ha még nem tetted, dobd el a cigarettát!
Ajánló
GYORSKERESŐ
mom ON board
babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő
babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő
Napi
Ha arra összpontosítunk, hogy milyen szörnyű a helyzetünk, egyre rosszabbul fogjuk érezni magunkat. Irányítsuk figyelmünket a pozitívumokra, és egyre több pozitív dolgot fogunk észrevenni.