
Terhességi hét: 8.
2025-01-01
Anya, már majdnem 2 centi hosszú vagyok – és napról napra egyre jobban hasonlítok egy kisbabára. Az arcom kezd kialakulni: a szemem egyre jobban látható, bár még oldalt helyezkedik el, és a szemhéjak is formálódnak. Az orrom, a szájnyílásom és az apró fülkezdemények is megjelennek. A karjaim és lábaim is gyorsan növekednek – már kivehető a könyök, a váll, és lassan az ujjaim is elkülönülnek.

8. hét – Baba
A szívem most már négyrészes, és rendületlenül dobog, percenként akár 150-et is. Az emésztőrendszerem, vesém, májam és tüdőm tovább fejlődik, és már most elkezdtek specializálódni a sejtjeim. A köldökzsinóron keresztül folyamatosan tőled kapom az oxigént és a tápanyagokat – ez a mi első, nagyon is valóságos kapcsolatunk.
Bár még nagyon apró vagyok, a mozgásra is képes vagyok, még ha ezt te még nem is érzed. A kis testem már elkezd néha megmozdulni, reflexszerűen – gyakorolni kezdek a nagyvilágra.
Biológiai háttér
A baba most már hivatalosan is embrióból magzattá kezd válni. Hossza körülbelül 14–18 mm, és megjelennek az ujjak kezdeményei, a szemhéjak, valamint elkezdődik a belső nemi szervek kialakulása is. A szív négy üregre tagolódik, a máj, a vesék, az emésztőszervek tovább fejlődnek. Az agy különböző részei differenciálódnak, és a gerinc mentén megjelennek az izomkezdemények.
Mozogni is képes, bár még túl apró ahhoz, hogy az anya ezt érezze. A méhlepény tovább épül, és megkezdi a hormontermelést, ezzel fokozatosan átveszi a progeszteron-ellátás feladatát a sárgatesttől. A baba most nagyon gyorsan fejlődik – ez a héten is kulcsfontosságú időszak az idegrendszer szempontjából.
Tipp a hétre
Bár még csak alig pár centis vagyok, a szerveim gyors ütemben fejlődnek. Most különösen fontos, hogy elegendő tápanyaghoz és oxigénhez jussak – ehhez szükségem van arra, hogy te is pihenj eleget, egyél rendszeresen, és figyelj a tested jelzéseire. Ha te jól vagy, én is boldogan növekszem benned!
A bélflóra egyensúlya fontos szerepet játszik a tápanyagok felszívódásában és az immunrendszered támogatásában. A várandósság alatt a hormonális változások gyakran okoznak puffadást, emésztési zavarokat. Érdemes tudatosan figyelni az egészséges bélflóra megőrzésére: rostban gazdag táplálkozással és élőflórás élelmiszerekkel is támogatható a bélrendszered működése.
8. hét – Mama
Ez az időszak igazi mérföldkő. Mostanra a legtöbb kismama túl van az első nőgyógyászati vizsgálaton, ahol hüvelyi ultrahanggal már jól látható volt a kis embrió, a petezsák, a szikhólyag – és talán még a szívműködést is megfigyeltétek. Az érzelmek most intenzívek lehetnek: a „valódiság” érzése erősebben jelenik meg.
A tested folyamatosan alkalmazkodik. A hCG hormon szintje továbbra is emelkedik, ami tovább fokozhatja az émelygést, hányingert. Sokan ilyenkor már gyomorégésre, puffadásra, teltségérzetre is panaszkodnak. A hormonális hatások miatt a belek mozgása lelassul, emiatt gyakoribb a székrekedés, gázképződés is. Fáradékonyság, érzékeny mellek, szagérzékenység továbbra is jelen lehetnek.
A védőnői nyilvántartásba vétel általában a 8–12. hét között történik meg – érdemes már most bejelentkezni, ha még nem tetted. A háziorvosod kiállíthatja a beutalót a terhességi vér- és vizeletvizsgálatokra, amik többek között vércsoportot, hemoglobinszintet, fertőzésekre való szűrést és vércukorszintet is ellenőriznek. Ilyenkor történik az első „komplex” laborvizsgálat is.
Tipp a hétre
Ez az időszak kulcsfontosságú az egész várandósság alatti gondozás megalapozásához. Kérj időpontot védőnőhöz és a laborvizsgálatokra, és ha lehetőséged van rá, érdeklődj a nem kötelező, de informatív szűrésekről is, mint a NIPT-teszt. Ezek segítenek már korán tisztábban látni a babád egészségi állapotát.
A várandósság alatti hormonális változások hatással lehetnek az emésztésre és a bélflóra egyensúlyára. A bélflóra egyensúlyának támogatása – rostokban gazdag étkezéssel, elegendő folyadékbevitellel és élőflórás élelmiszerekkel – segíthet a kellemetlen tünetek enyhítésében. Enyhébb puffadás, székrekedés vagy hasi diszkomfort esetén segíthetnek még a megfelelően kiválasztott, terhesség alatt is biztonságosan alkalmazható probiotikumok. Ezek támogatják az emésztést, erősítik az immunrendszert, és hozzájárulhatnak a hüvelyi mikroflóra egyensúlyához is – ami a fertőzések megelőzése szempontjából kiemelten fontos.
Ajánlott teendők:
Fontos tudni, hogy Magyarországon a várandósgondozási protokoll szerint mostanra esedékes lehet:
- teljes vérkép és vizeletvizsgálat.
- vércsoport és ellenanyagszűrés.
- HIV, hepatitis B, szifilisz szűrés.
- védőnői tanácsadás, tájékoztatás a kiskönyv kiállításáról.
- szükség esetén TSH és egyéb hormonvizsgálatok is.
Vizsgálatok
🔬Kötelező:
Nőgyógyászati vizsgálat (ha eddig nem történt meg)
- Hüvelyi ultrahang, amivel megerősítik az élő terhességet (embrió + szívműködés)
- Megállapítják a terhességi kort és a becsült szülés időpontját
- Ellenőrzik: méhen belüli-e a terhesség, egyes vagy ikerterhesség, van-e vérzés, görcs
Várandósgondozási dokumentum kiállítása
- Igazolás kiállítása a várandósságról a „várandós kiskönyv” elindításához
- Ezt az igazolást a nőgyógyász adja ki a szívhang láttán/hallatán
- Ez szükséges a védőnői nyilvántartásba vételhez
Védőnői nyilvántartásba vétel (időpont egyeztetés). Még nem kötelező, de erősen javasolt időpontot kérni a védőnőhöz.
A védőnő:
- megnyitja a várandósgondozási könyvet.
- elvégzi az első személyes felmérést (testsúly, vérnyomás, életmód, kórelőzmény).
- tanácsadást tart a táplálkozásról, vitaminokról, életmódról.
Állami laborvizsgálatok előkészítése
Az orvos általában a 8–9. hétben ad beutalót az első laborvizsgálatokra, melyek kb. a 9–10. héten esedékesek.
Tartalmazza:
- teljes vérkép, vizelet
- vércsoport és ellenanyagszűrés
- vércukorszint
- HIV, Hepatitis B, szifilisz szűrés
- rubeola, toxoplasma, CMV (ha kérik)
🩺 Magánellátásban ajánlott vizsgálatok
- Egyéni rizikók alapján TSH, T4, D-vitamin, ferritin (különösen, ha vetélés, meddőség, pajzsmirigybetegség volt korábban)
- Ultrahang részletesebben (méhlepény helyzete, petezsák mérete, fejlődési tempó)
- Kismamáknak szánt terhesvitamin összeállítás a labor alapján
🧬 Extra szűrések – ha valaki szeretné vagy magasabb a kockázat
- NIPT/NIFTY teszt előkészítése (nem kötelező, de ajánlott)
- Már most lehet időpontot foglalni a 9–10. hétre, amikor már elvégezhető a vérvétel
- Ez egy nem invazív genetikai szűrés, amely Down-, Edwards- és Patau-szindrómára vizsgál
- Érzékenysége sokkal magasabb, mint a kombinált teszté (amely csak a 12. héten lesz)
Ajánló
GYORSKERESŐ
mom ON board
babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő
babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő
Napi
De minek menekülni, a világ az szép, és mindenki találhat magának bárányt, rózsát, valamit, valakit, akiért érdemes cselekedni, megöntözni a rózsát, legeltetni a bárányt, és vigyázni a rózsára, hogy csak szellő érje.